Polska od kilku lat zajmuje wysokie miejsca w rankingach najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy. Co dla wielu może brzmieć zaskakująco, Polska z punktu widzenia narciarzy jest wciąż niedostatecznie znana. A to duża strata, którą warto naprawić, bo Polska to kraj duży i bardzo atrakcyjny. O tym, że ta opinia ma pokrycie w rzeczywistości, Polacy są już od dawna przekonani. W ostatnim czasie jakość polskich ośrodków narciarskich i piękno przyrody doceniają również coraz liczniejsi zagraniczni turyści. Bo naprawdę jest w czym wybierać.
Na południowej granicy Polski rozciągają się pasma górskie, co logicznie wiąże się z obecnością atrakcyjnych ośrodków górskich. Wielu osobom przychodzi na myśl tylko najsłynniejszy polski zimowy kurort – Zakopane u stóp Tatr Wysokich w województwie małopolskim. Sezon zimowy 2020/2021, gdy większość europejskich ośrodków była zamknięta z powodu ograniczeń pandemicznych, a polskie były czynne, zmusił wielu narciarzy do czegoś, na co przez lata się nie zdecydowali – do przekroczenia polskiej granicy. Odkryli wtedy np. wysokiej jakości ośrodek Zieleniec w województwie dolnośląskim w polskiej części Gór Orlickich. Podobnie wielu „odkryło” beskidzki ośrodek Szczyrk w województwie śląskim z 36,6 kilometrami tras zjazdowych, oddalony tylko o kilka kilometrów od granicy z Czechami i Słowacją.
Miłym zaskoczeniem dla wielu było odkrycie polskich Gór Izerskich z uzdrowiskowym Świeradowem-Zdrojem w województwie dolnośląskim, blisko granicy z Czechami. Tamtejszy ośrodek Ski&Sun oferuje nowoczesną 8-osobową kolej gondolową Doppelmayr na Stóg Izerski i jazdę na nartach na wysokości od 617 do 1060 m n.p.m. Każdego wieczoru 2,5-kilometrowa trasa jest oświetlona.
W tych samych górach, tuż przy granicy z Karkonoszami, znajduje się jedno z największych i najpopularniejszych centrów narciarstwa biegowego w Europie Środkowej – Jakuszyce, tuż za przejściem granicznym z czeskiego Harrachova. Wielu narciarzy biegowych po przejechaniu 150 kilometrów tras stwierdza, że tak dobrze przygotowane ślady trudno znaleźć gdziekolwiek indziej.
Karkonoski Park Narodowy to park narodowy w Karkonoszach, w południowo-zachodniej Polsce, przy granicy z Czechami, które od południa oddzielają go od czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego. Park leży w województwie dolnośląskim, w najwyżej położonej części Sudetów. Został założony w 1959 roku i chronił obszar 55,10 km². Obecnie jego powierzchnia wynosi 59,51 km², z czego 17,18 km² jest objęte ścisłą ochroną. Większość parku porastają lasy. W 1992 roku Karkonoski Park Narodowy wraz z czeskim odpowiednikiem stał się częścią Rezerwatu Biosfery Karkonosze w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera (MaB).
Znanym ośrodkiem polskich Karkonoszy jest przede wszystkim Karpacz, położony bezpośrednio pod najwyższym szczytem tego pasma – Śnieżką. Jednak z narciarskiego punktu widzenia ciekawsza jest bez wątpienia Szklarska Poręba, siedmiotysięczne miasteczko położone kilka kilometrów za przejściem granicznym Harrachov/Jakuszyce w woj. dolnośląskim. W dolinie rzeki Kamiennej góruje nad nim Szrenica o wysokości 1362 m n.p.m., z której biegnie sześć tras Ski Areny Szrenica ze sztucznym naśnieżaniem, o łącznej długości 12 km i imponującym przewyższeniu 655 m. Wyzwanie dla zaawansowanych narciarzy stanowi trudna trasa FIS.
Zieleniec Sport Arena to jeden z największych i najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś do Zieleńca przyjeżdżają miłośnicy narciarstwa nie tylko z całej Polski, ale również z sąsiednich Czech i innych krajów. Ośrodek regularnie zdobywa nagrody w różnych plebiscytach i rankingach. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowemu położeniu – między szczytami Gór Orlickich i Bystrzyckich – i wysokości 800–960 m n.p.m. Dawniej Zieleniec był najwyżej położoną miejscowością w Sudetach. To jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu w Polsce. Atrakcją ośrodka są przepiękne widoki zapewniające niezapomniane wrażenia o każdej porze roku.
Lokalny mikroklimat przypomina alpejski. Duża ilość opadów sprawia, że śnieg leży tu przez niemal 150 dni w roku, a w Zieleńcu często można jeździć jeszcze w okresie świąt wielkanocnych. Nawet dodatnie temperatury nie są tu problemem – zaawansowana technologia sztucznego naśnieżania doskonale sobie z nimi radzi. Atutem jest też bardzo dobra infrastruktura. Miejsce można połączyć z wizytą w pobliskich uzdrowiskach: Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój – wszystkie są łatwo dostępne bez długich przejazdów.
Południe Polski czeka z otwartymi ramionami nie tylko na miłośników narciarstwa, ale i górskich wędrówek. Piękno polskich gór jest powszechnie znane i niezaprzeczalne. Choć tradycyjnie największą popularnością cieszą się Tatry Wysokie, warto zwrócić uwagę także na Bieszczady, Beskid Śląski, Góry Izerskie czy Karkonosze.
Nie tylko pobyt na łonie natury zapewni niezapomniane chwile w Polsce. Kraj ten ma również ciekawą i burzliwą historię, z którą warto się zapoznać. Najlepiej odwiedzić miasta, gdzie można znaleźć wiele zabytków, ciekawych miejsc i magicznych zakątków. Skorzystaj również z gościnności lokalnych mieszkańców. Polskie restauracje z pewnością cię oczarują.